2009. június 24., szerda

Timesten 11.2.1 - rengeteg újítással

A TimesTen fejlesztőcsapata új verziót adott ki a memóriarezidens-adatbázisból. Első pillantásra a legszembetűnőbb változás, hogy új számozással látták el a frissített terméket. A legújabb verzió TimesTen 11.2.1.1.0 néven érhető el. A sorszám első három tagja a TimesTen kiadás sorszáma, tehát 11g release 2, az utolsó kettő pedig a patch sorszámára utal. Azt nem tudom, hogy a 7.0.5 után miért lett egyből release 2, de mindenesetre jobb, mintha release 1 lenne, mert sokan csak a 2-től tekintik használhatónak a termékeket. Marketing?

Platformok
Az új verzió egyelőre csak Linux 32/64 biten, ill. Windows 32 biten érhető el, azonban az Oracle-t ismerve meg sem állnak, míg el nem jutnak legalább 10 különböző platformig. Itt olvasható, hogy a jövőben milyen platformokon lesz elérhető az adatbázis: TTplatform

Újdonságok
Nézzünk pár érdekes újdonságot. Először is örömmel jelenthetem, hogy végre a TimesTen is támogatja a PL\SQL nyelvet, de... Sajnos nem minden platformon, a Windows rendszert használók nem élvezhetik a kibővített SQL nyújtotta előnyöket. Ettől eltekintve mindenképp az új verzió egyik mérföldkövének tekintem ezt a fejlesztést.
Új támogatott platformok
Bővült a támogatott platformok listája az alábbiakkal:
  • AIX 6.1
  • Asianux 3.0
  • Monta Vista 5.0
  • Windows Vista
  • Windows Server 2008.
Itt halkan megjegyzem, hogy volt szerencsém már korábban tesztelni Windows Vistán (32 és 64 bitesen egyaránt) és igaz akkor még nem volt hivatalosan támogatott, de gond nélkül lehetett használni. Természetesen csak teszt célokra érdemes, mert ha egy éles rendszert építünk valamilyen nem támogatott platformra, és valamilyen funkció nem működik megfelelően, akkor az Oracle-s kollégák csak széttárt kézzel azt fogják mondani, hogy ha "...nincs a listán, nincs mit tenni"...
Cache Grid
További érdekes újítás, hogy a TimesTen Cache-t tovább gondolták és az Oracle Coherencehez hasonlóan egy speciális grid funkcióval látták el - Cache Grid. Ennek segítségével az egy csoportba tartozó TimesTen példányok elosztottan képesek együttműködni, ezzel is növelve a megbízhatóságot, rendelkezésre állást és nem utolsó sorban a teljesítményt, ráadásul lehetővé válik a horizontális skálázhatóság is. A dokumentációkat olvasgatva úgy találtam, hogy a fejlesztők egy olyan eszközt adtak ki a kezükből, ami egy kezdő TimesTen felhasználó számára sem okozhat gondot. Erősen ajánlott a Cache Grid funkciót automatikus beállításokkal használni, azaz dinamikus betöltéssel és az Asynchronous writethrough (AWT) funkció bekapcsolásával. Ekkor szinte semmiféle további hangolásra nincsen szükség.
Clusterware
Az újdonságokat mazsolázva még egy fontos dolgot emelnék ki. Mostantól a TimesTen adatbázisokat is lehet Clusterware-rel együtt használni, ami tovább növeli az integrálhatóságát Oracle rendszerekbe. Ennek segítségével egy olyan köztes réteg jön létre, amin keresztül a node-okat monitorozhatjuk és azonnal beavatkozhatunk, ha valami probléma lépne fel. Ráadásul az alkalmazások szemszögéből egyetlen szervernek látszik a kiszolgáló rendszer, így jól skálázható, lehet használni több, olcsóbb szervert is akár, nem kell egy nagyteljesítményű, drágát vásárolni.

Természetesen további újdonságok is megjelentek, én csak a legérdekesebbeket emeltem ki. Ezekről bővebben Sárecz Lajos blogjában olvashattok, részeltesen pedig itt: TimesTen Release Notes 11.2.1

Ezzel a verzióval úgy érzem sokat tett az Oracle afelé, hogy a TimesTent befogadják szélesebb körben is a rendszerfejlesztők, ne csak úgy tekintsenek rá, mint egy jópofa, de semmire sem jó játékra. Látszik, hogy eltökélt szándéka a terméket közös alapokra helyezni más termékeivel, így is elősegítve az integrációt már szoftvereivel. Összességében elmondható, hogy egy nagyobb mérföldkőhöz érkezett a TimesTen a korábban felsorolt újdonságok miatt, és érdemes számításba venni rendszertervezéskor, mert felahsználása immár rengeteg előnnyel jár.