2008. február 23., szombat

Új lendület

Legutóbbi bejegyzésem óta elég sok idő telt el. Lezárult a vizsgidőszak, síeltem, elkezdeődött az új félév. Erre a rövid szünetre szükség volt, hogy átgondoljam milyen irányba folytassam az Önálló laboratóriumot. Marton József konzulensemmel több levelet is váltottam ez ügyben, és személyesen is leültünk megbeszélni, hogyan tovább. Több lehetőség közül választhattam, de a legszimpatikusabbnak azt tartottam, hogy erre a félévre kicsit félreteszem "pihenni" a TimesTen-t, de azért nem megyek olyan messzire a memóriára alapozott rendszerteljesítménytől, mert az Oracle11g memória kezelését, és konfigurálását fogom vizsgálni. Egészen pontosan azt fogom gorcső alá venni, hogy meghatározott típusú adatbázisterhelés mellett milyen SGA beállításokkal érhető el a legnagyobb teljesítmény.
A jövőben ezt a témát és az előző félévben feldolgozott témát szeretném minél közelebb hozni egymáshoz. De ez még csak egy ötlet, addig még rengeteg midnen történhet.
Ebben a félévben a labor már négyszer(8) annyi kreditet ér, mint az előzőben(2). Ennél fogja több munkára is szükség lesz, hogy az elvártaknak megfelelően teljesítsek. A konzulenseim hozzáállása is sokat változott ebben félévben. Itt gondolok arra, hogy 3-heti rendszerességgel lesz közös konzultáció, ahol az Oracle technológiát feldolgozó társaság egy részének(mindig más) kell előadást tartania az elvégzett munkájáról.
Mint az fent olvasható, a blogom címe is megváltozott. Ezentúl az "Éberhardt Péter Oracle blogja" címet viseli, mert már nem csak speciálisan TimesTen-nel kapcsolatos bejegyzések vannak benne, hanem sokkal áltlánosabb, Oracle-el kapcsolatos dolgok is.

4 megjegyzés:

T írta...

Szia Peter, kicsit meglepodtem amit irtal, szerintem a times ten szuper tema, nem ertem miert hagyod pihenni. Miert is?
Masreszrol mit ertesz konkretan az alatt hogy: "meghatározott típusú adatbázisterhelés mellett milyen SGA beállításokkal érhető el a legnagyobb teljesítmény"?
Udv
Tamas

Éberhardt Péter írta...

Szia Tamás!
Lehet, hogy egy kicsit szűkszavúan fogalmaztam. Nem ennyire tragikus a dolog. Amit írtam az egyszerűen azt jelenti, hogy mivel leginkább a TimesTen Cache Connect funkciója érdekel, ezért szükségem lesz az OracleDB memóriaszervezésének mélyebb ismeretére. Marton József konzulensemmel eléggé megrágtuk ezt a dolgot és szerinte járható út, hogy erre a félévre ezzel foglalkozom, és a következőben visszatérve a TimesTen-hez a két dolog kapcsolatát vizsgálom. Ezt a döntést a TimesTen szolgálatában hoztuk meg, mégpedig azért, mert a TimesTen lényege a nagyobb teljesítmény. Ahhoz, hogy ebből még nagyobb teljesítményt lehessen kihozni, szükség van a kapcsolódó adatbázis működését is a TimesTen-hez hangolni.
Az idézetre a magyarázat pedig, hogy ebben a félévben én nem a lekérdezés optimalizálással szeretnék foglalkozni, mert arra van nagyon sok hasznos Pack, meg cikk, meg miegymás. Hanem konkrétan az adatbázis belső működésével. Ez milyen típusú terhelésekre(értem itt ezalatt például a folyamatos INSERT vagy SELECT vagy PIN, stb.) hogyan viselkedik. Ezen a teljesítményen hogy lehet javítani.
Lehet, hogy nem fogalmaztam elég érthetően, de ez után a magyarázat után remélem tiszta, hogy mire gondoltam.
A véleményed ennek fényében is érdekel.
Üdv: Peti

hobs írta...

Szerbusz!

Feldobtam az oldalamra a memoria architekturas reszt a Concepts-bol, van benne SGA-rol is boven szo...
Egyebkent ajanlom meg a Performance Tuning Guidet is, abban is sok nyalanksag van:)

Udv,
P

Éberhardt Péter írta...

Köszönöm!

Miután átrágtam magam az angol dokumentáción, elolvasom a blgodban található leírásokat is.
A Performance Tuning Guide-ból a leghasznosabbnak a harmadik rész ígérkezik(Part III Optimizing Instance Performance).
Üdv: Peti